popielata linia pozioma

Logo rekrutacji do klas pierwszych oraz dzieci od 3. roku życia do oddziałów przedszkolnych

rekrutacja 2020 2021 przeczytaj

Rekrutacja 2020 2021rekrutacja 2020 2021 link oddziały przedszkolnerekrutacja 2020 2021 link szkoła podstawowa

Haller flaga napis

logo sp31 155x155Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia przesyła pismo Wydziału Ochrony Ludności oraz informacje dotyczące zasad profilaktyki oraz bezpiecznych zachowań dzieci, młodzieży i dorosłych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ewentualnych infekcji.
 

logo sp31 155x155

Informujemy, że od dnia 1 lutego 2020 roku wpłaty za obiady będą realizowane wyłącznie poprzez przelew bankowy na konto nr 30 1160 2202 0000 0000 6172 5147.

Koszt obiadów dla dziecka w marcu - 81,00 zł.

Koszt obiadów dla nauczyciela w marcu - 120,00 zł.

Od 1 marca informacja o kosztach obiadów dla uczniów i nauczycieli oraz numer konta do przelewu bankowego będą się znajdowały w zakładce Szybki dostęp - Jadłospis.

 


logo sp31 155x155
Szanowni Rodzice!
Zaplanowane na środę popielcową 26.02.2020 r. konsultacje indywidualne nie odbędą się. W przypadkach koniecznych prosimy o kontakt indywidualny z wychowawcami.
Zebrania rodziców odbędą się planowo w dniu 18.03.2020 r.

 

 

 

przedstawienie 2016

Minęło 10 lat  od czasu, gdy Szkolny Teatr Nauczycielski zaprezentował pierwsze świąteczne przedstawienie.

Były to "Jasełka" – widowisko teatralne dobrze osadzone w bożonarodzeniowej tradycji, przygotowane na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej. Premiera tej sztuki zapoczątkowała ważną artystyczną działalność grupy osób, które połączyła teatralna pasja i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Każda sztuka wystawiana była na charytatywnej scenie, każda niosła uniwersalne przesłanie, każda uchylała drzwi do zaczarowanego świata…

Spektakle przygotowywane przez nauczycieli wzruszały, inspirowały, pouczały…Zazwyczaj reprezentowały teatr żywego planu, ale niektóre łączyły żywy plan z teatrem lalkowym, bądź wykorzystywały nowoczesne rozwiązania sztuki inscenizacyjnej. Wszystkie spektakle STN otwierały przed widzem przestrzeń prawdziwej ludzkiej życzliwości i uśmiechu. Prowokowały do zainteresowania potrzebującym bliźnim. Sprawiały, że cała szkoła z utęsknieniem czekała na następną grudniową premierę. Jakie więc były następne premiery?

W 2007 r. nauczyciele przygotowali "Świąteczne opowieści". Sztuka pokazała święta Bożego Narodzenia przeżywane w różnych kulturach – narodowych i regionalnych. Ich magię, czar i blask. Przez scenę przewinęły się różne postacie, zabrzmiały kolędy z wielu stron Ziemi. Dostrzec można było wielokulturowość najpiękniejszych świąt w kalendarzu.

Grudzień 2008 r. "przyniósł" kolejny spektakl teatralny – "Różowy opłatek". Dochód uzyskany z jego prezentacji przeznaczono na socjalną pomoc dla potrzebujących uczniów i ich rodzin. Na widowni jako honorowy gość zasiadł Prezydent Miasta Torunia. Z aprobatą odniósł się do inicjatywy nauczycieli. Podobnie jak reszta widowni, z uznaniem przyglądał się aktorskiej czołówce ZS nr 31 w Toruniu.

"Którędy do Betlejem" - piękny, trzyaktowy spektakl teatralny - nauczyciele przedstawili w grudniu 2009 r. Dochód został przeznaczony na kupno pomocy dydaktycznych do terapii indywidualnej dla dzieci z autyzmem - uczniów klas integracyjnych SP nr 31.

W roku 2010 - oczywiście w grudniowy czas - na teatralnej scenie pokazano sztukę "Puste ręce". Zabrzmiały kolędy i pojawiły się nowoczesne rozwiązania sztuki inscenizacyjnej. Przedstawienie budziło tych, których ogarnął pęd za karierą i pochłonęła pogoń za pieniądzem. Pokazało świat wartości, oddzieliło zdecydowanie egoizm od altruizmu.

Rok 2011 przyniósł kolejną teatralną premierę. Sztuka nosiła tytuł "Jak król został kolędnikiem" i nawiązywała do popularnego niegdyś obyczaju kolędowania, znanego w Polsce od XVI w. W żywy plan wpleciono teatr lalkowy i kolejny już raz zadbano o promowanie wartości. Tytułowy król z materialisty stał się nieskrępowanym materialnymi wartościami kolędnikiem, który sens życia odnajduje w rozwijaniu własnego talentu i obcowaniu z przyjaciółmi.

W 2012 r. przygotowano przedstawienie pt. "Od legendy do legendy, a we wszystkim są prezenty". Była to sceniczna adaptacja opowieści świątecznych z różnych stron świata, zebranych i opracowanych przez Boba Hartmanna w jego książce pt. "Świąteczne opowieści". Pokazała ona święta Bożego Narodzenia w różnych kulturach - narodowych i regionalnych. Widz przeniósł się (również za sprawą nowoczesnych rozwiązań sztuki inscenizacyjnej) do Anglii, Włoch, Austrii, Francji i Rosji. Przez scenę przewinęły się różne postacie, zabrzmiały kolędy z wielu stron Ziemi, można było dostrzec wielokulturowość najpiękniejszych świąt w polskim kalendarzu. Sztuka pokazała też świat wartości, z którym współczesny człowiek powinien się identyfikować.

W 2013 r. Szkolny Teatr Nauczycielski zaprezentował po raz drugi w okresie swojej twórczej działalności przedstawienie pt. "Jasełka" na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej. Na scenie wystąpiły również dzieci z oddziałów zerowych. Zabrzmiały kolędy w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły, a po nich pojawiły się niezwykłe postacie: kolędnicy, Maryja z Józefem, pastuszkowie, Herod z Herodową. Przedstawienie czarowało niezwykłą scenografią, dobrą grą aktorów, wspaniałą muzyką. Uczniowie znów obcowali z wyjątkową sztuką i uczyli się, że warto pomagać potrzebującym.

W 2014r. wystawiono sztukę pt. "Żart Świętego Mikołaja". Na scenie wystąpiło siedemnastu aktorów, a widz za sprawą spektaklu gościł w królestwie Jamoje, którego funkcjonowanie opierało się na silnym przywiązaniu do własności. Król - jeden z bohaterów sztuki - był materialistą, liczył się dla niego stan posiadania. Podporządkował wszystko jednemu celowi - gromadzeniu dóbr i staniu na straży własności. Tak wychował swoje dzieci. Egoizm, chęć bogacenia się, konsumpcjonizm charakteryzowały styl życia w królestwie. Władca zmienił jednak swoją postawę, a jego dzieci porzuciły egoizm.

Grudzień 2016 r. przyniósł kolejną premierę teatralną - "Wszystko przez myszy, czyli poszukiwanie zakończenia baśni H. Ch. Andersena…". Na scenie pojawiły się postacie z utworów znanych baśniopisarzy - Jakuba i Wilhelma Grimmów, Charlesa Perraulta i, oczywiście, Hansa Christiana Andersena. Zabrzmiała klasyczna muzyka i piękny utwór ks. Jana Twardowskiego pt. "Kolęda płynie z wysokości". Widownia stała się świadkiem cudu - Gerdzie udało się odczarować zamrożonego Kaja.

Warto podkreślić, że wszystkie sztuki minionej dekady w mistrzowskim stylu, z iście teatralnym rozmachem, wyreżyserowała nauczycielka SP nr 31 - p. Barbara Dzikowska. Odpowiedzialna za całość przygotowań i ostateczny kształt dzieła zawsze wzorowo zmierzyła się z artystycznym wyzwaniem. Scenariusze przedstawień napisała p. Barbara Stankiewicz - Gawrysiak - zdolna, wprawna w pisarskim rzemiośle polonistka. Scenografię tworzyła Anna Ptak- Smutek - młoda, kreatywna plastyczka z wyjątkową wyobraźnią, która projektowała kostiumy, dekoracje i rekwizyty, pracując w różnych dyscyplinach plastycznych i w różnym materiale. W każdym spektaklu wystąpiło około 20 nauczycieli – twórczych, błyskotliwych i zafascynowanych teatrem (wśród nich najważniejsi aktorzy - dyrektor Wanda Antonowicz i dyrektor Adam Orgacki). Byli nie tylko aktorami, również akustykami, oświetleniowcami, garderobianymi, charakteryzatorami i brygadierami sceny. Ostatnie dni przed premierą prawie mieszkali w szkole. Byle tylko podopieczni - czyli uczniowie - wynieśli z "ich teatru" niezapomniane wrażenia, byle premiera okazała się sukcesem. I oczywiście sukcesem okazywała się każdego grudnia lat 2006 – 2016.

Dziś - w grudniu 2016r. - dziękujemy im za ich "twórczy niepokój" i świąteczny entuzjazm, za ich z pietyzmem przygotowane przedstawienia, za eksplozję talentów i serc, za naszą przygodę z teatrem…

Małgorzata Jaskólska

Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -
Przedstawienie ...
Przedstawienie teatralne - Przedstawienie teatralne -