popielata linia pozioma

Logo akcji BohaterON - włącz historię!74 lata temu Warszawa walczyła o swoją wolność i honor. Trwało Powstanie Warszawskie - jedno z najważniejszych dla Polaków doświadczeń historycznych. Po prawie pięciu latach niemieckiej i radzieckiej okupacji, naznaczonych cierpieniem, zbrodniami, łapankami i głodem Polacy upomnieli się o swoją Ojczyznę. Trwające 63 dni walki przyniosły dziesiątki tysięcy ofiar wśród powstańców i jeszcze liczniejsze ofiary wśród ludności cywilnej stolicy. Po zdławieniu Powstania Niemcy okrutnie obeszli się z warszawiakami. Ci, którzy przeżyli, trafili do obozów. Równie okrutnie okupant potraktował stolicę – metodycznie burzono i palono ocalałe budynki. Wiernie pokazuje te dramatyczne sceny Roman Polański w swym wybitnym, oskarowym filmie pt. Pianista. W ciągu kilku tygodni wielkie, liczące prawie milion mieszkańców, miasto zamieniło się w gruzowisko. Warszawę zatopiono we krwi i dobito po kapitulacji. Polakom nakazano milczenie o Powstaniu i jego żołnierzach.
Ale wbrew życzeniom polityków, dzieje bohaterskiego miasta i jego POWSTAŃCÓW potoczyły się inaczej. Pamięć przetrwała. Przetrwał też podziw dla ofiary uczestników walk, ich heroizmu i miłości do swego miasta i Ojczyzny. Od 1994 roku systematycznie każdego 1 sierpnia spotykają się na warszawskich Powązkach przy mogiłach POWSTAŃCÓW ich towarzysze broni. Jest ich coraz mniej. Tym bardziej trzeba się spieszyć.
Zostało jeszcze 14 dni, aby złożyć hołd tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Jak to zrobić? Można wziąć udział w akcji BohaterON - włącz historię.
O szczegółach akcji opowie zainteresowanym Małgorzata Jaskólska 19 września podczas 1.przerwy obiadowej w s.117. Klasy III poznały już zasady akcji, ich obecność nie jest konieczna.