popielata linia pozioma

wycieczka, dzieciUczniowie klasy 2b uczestniczyli w nietypowej, bardzo interesującej lekcji pod hasłem: "Transport kolejowy dawniej i dziś". Zajęcia odbyły się 13.09.2018r. na Dworcu Głównym w Toruniu. Dzieci spotkały się z Zastępcą Naczelnika Sekcji Przewozów Pasażerskich – Regionalnych w Bydgoszczy panem Zdzisławem Mazikiem, który oprowadził je po „Muzeum Kolejnictwa”. Tam uczniowie mogli wysłuchać ciekawych informacji o historii transportu kolejowego, zobaczyć modele wielu pociągów i przede wszystkim zabawić się w kolejarzy, motorniczych podczas kierowania miniaturową kolejką jeżdżącą po wspaniałej dużej makiecie. Sala muzeum okazała się miejscem fantastycznej tematycznej zabawy. Uczniowie w jednej chwili byli maszynistami, kolejarzami, dróżnikami, czy też bileterami, kasjerami, nastawczymi. Poznały jak odbywała się praca na kolei od jej powstania do dzisiaj. Następnie uczniowie odbyli podróż nowoczesnym pociągiem do stacji Toruń Kluczyki. Tam zwiedzili starą „Parowozownię” oraz miejsce w którym naprawiane są pociągi. Dzieci z bliska oglądały najstarsze lokomotywy. Mogły do nich wejść, zobaczyć i wysłuchać jak one były prowadzona przez maszynistów. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejnym nowoczesnym pociągiem. Uczniowie zwiedzili kabinę motorniczego i dowiedziały się jak prowadzi się współczesny pociąg pasażerski. Dojechały nim do stacji Toruń Wschodni, gdzie zakończyły tą niesamowitą lekcję. Radosne, pełne emocji wróciły do szkoły. Taka lekcja na długo pozostanie w pamięci drugoklasistów. A może któreś z nich kiedyś wybierze w przyszłości zawód kolejarza?