uczniowie pomnik uroczystość

12 maja na najważniejszym placu grodu Kopernika Szkoła Podstawowa nr 31 zorganizowała uroczystość z okazji 87. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego. W jej programie znalazła się wyjątkowa interpretacja wiersza Władysława Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka" oraz wiązanka legionowych pieśni w pięknym wykonaniu "Małej Armii Janosika". Przedszkolacy i uczniowie z klas I-III w darze dla Marszałka przynieśli czerwone papierowe serca - symbol uznania, szacunku i i sympatii dla nieustraszonego konspiratora, niezapomnianego Naczelnika Państwa i wielkiego Marszałka. Ten dar z serc był też wyrazem czci dla Ojca Niepodległości, który przed stu laty poprowadził Polaków do umiłowanej Ojczyzny.

W programie patriotycznego poranka znalazł się czas na złożenie wiązanki kwiatów przez najważniejszych jego uczestników - I Wiceprezydenta Miasta Torunia - Pawła Gulewskiego, radnego Bartosza Szymańskiego oraz Dyrekcję SP nr 31. Najmłodsi uczniowie złożyli znicze. Marszałek na wszystko spoglądający z wysokości monumentu był dziś dumny z uczniów toruńskiej "31".

Warto zatrzymać się nad popisem uczniów interpretujących słynny wiersz Bełzy z 1900 r. Recytatorzy - Antoni Marchlik z Ia oraz klasa VIIIb - stworzyli z tego poetyckiego utworu prawdziwe dzieło sztuki deklamacji. Dało się słyszeć siłę, wysokość i wyrazistość słowa, wyrazistość frazy i artystyczną pauzę. Był historyczny kostium, wyjątkowy rekwizyt i znaczący, sugestywny gest. Brawa dla młodych i odważnych aktorów!

Więcej informacji: link.