popielata linia pozioma

logo hełm głowa napis

78 lat temu Warszawa walczyła o swoją wolność i honor. Trwało Powstanie Warszawskie-jedno z najważniejszych dla Polaków doświadczeń historycznych. Po prawie pięciu latach niemieckiej i radzieckiej okupacji, naznaczonych cierpieniem, zbrodniami, łapankami i głodem Polacy upomnieli się o swoją Ojczyznę. Trwające 63 dni walki przyniosły dziesiątki tysięcy ofiar wśród powstańców i jeszcze liczniejsze ofiary wśród ludności cywilnej stolicy. Po zdławieniu Powstania Niemcy okrutnie obeszli się z warszawiakami. Ci, którzy przeżyli, trafili do obozów. Równie okrutnie okupant potraktował stolicę – metodycznie burzono i palono ocalałe budynki. Wiernie pokazuje te dramatyczne sceny Roman Polański w swym wybitnym, oskarowym filmie pt. Pianista. W ciągu kilku tygodni wielkie, liczące prawie milion mieszkańców, miasto zamieniło się w gruzowisko. Warszawę zatopiono we krwi i dobito po kapitulacji. Polakom nakazano milczenie o Powstaniu i jego żołnierzach.

Ale wbrew życzeniom polityków, dzieje bohaterskiego miasta i jego POWSTAŃCÓW potoczyły się inaczej. Pamięć przetrwała. Przetrwał też podziw dla ofiary uczestników walk, ich heroizmu i miłości do swego miasta i Ojczyzny. Od 1994 roku systematycznie każdego 1 sierpnia spotykają się na warszawskich Powązkach przy mogiłach POWSTAŃCÓW ich towarzysze broni. Jest ich coraz mniej. Tym bardziej trzeba się spieszyć.

Zostało jeszcze 7 dni, aby złożyć hołd tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Uczniowie i nauczyciele SP nr 31 w Toruniu czynili to wielokrotnie w ciągu ostatnich lat. Teraz liczymy również na P.T. Rodziców. Jak to zrobić? Można wziąć udział w akcji BohaterON - włącz historię!

bohateron.pl - link