popielata linia pozioma

grafika bohateron

Przed 79 laty przedstawiciele Komendy Głównej Armii Krajowej, po 63 dniach walk z wojskami niemieckimi, podpisali akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w zajętej przez Niemców Europie i wyjątkowym okresem dumnej historii polskich dążeń do wolności. Okresem dramatycznym i bolesnym, znaczonym heroizmem i śmiercią.

W powojennych dziejach Ojczyzny wymazywano Powstanie Warszawskie z pamięci Polaków. Zakazywano publicznego składania hołdu Powstańcom, nie organizowano uroczystości rocznicowych. Od 1989 r., sytuacja uległa diametralnej zmianie: Powstanie przestało być okresem niegodnym pamięci, ukrywanym i deptanym. Prawda o śmierci Warszawy i niepowtarzalnym bohaterstwie Powstańców ma szansę dotrzeć do każdego Polaka. Szkoły mogą zgłaszać swój udział w kampaniach upamiętniających heroiczną stolicę naszej Ojczyzny oraz niezłomnych warszawiaków.

I choć Warszawę Niemcy postanowili unicestwić, choć zrównano ją z ziemią i zatopiono we krwi, choć zbombardowano Zamek Królewski- wielowiekową siedzibę władców i symbol historii państwa- spalono biblioteki,muzea i archiwa, a majątek stolicy i jej dzieła sztuki wywieziono do Niemiec w 50 tysiącach wagonów kolejowych, WARSZAWA PODNIOSŁA SIĘ Z RUIN I ZGLISZCZ, i ...JEST.