popielata linia pozioma

flaga biało-czerwonaUczniowie i kadra Szkoły Podstawowej nr 31 w Toruniu przeżywali dziś wyjątkowe chwile. Pod muralem "Józef Haller" w bardzo uroczysty sposób, w otoczeniu biało-czerwonych dekoracji i w patetycznej atmosferze obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11 w wielkim holu szkoły wspólnie odśpiewano narodowy hymn. Po "Mazurku Dąbrowskiego" przemówił wyjątkowy gość - przedstawiciel Rady Miasta Torunia, Pan Wojciech Klabun. Dziecięce dłonie unoszące do góry miniaturowe biało- czerwone flagi oraz kotyliony przypięte do wszystkich białych dziewczęcych bluzek i chłopięcych koszul budowały odpowiednią atmosferę. Potem klasy młodsze i starsze wzięły udział w specjalnych apelach. Nauczycielki - p. E.Tokarska i p. M. Jaskólska - przygotowały „Scenę dla Dzieci”oraz "Scenę dla Młodzieży". Można było zobaczyć i wysłuchać małych aktorów i starszych recytatorów, zadumać się nad słowami poetów oraz podziwiać kompozycję i treść patriotycznych pieśni.

Przed 105 laty rozpoczął się proces odzyskiwania Rzeczypospolitej i wykuwania jej granic. Był on długotrwały i stopniowy, znaczony walką i poświęceniem żołnierzy, wysiłkami Ojców Niepodległości, ofiarą i trudem wszystkich Polaków. Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia ten okres polskich dziejów. Każe go wspominać jako fundamentalny dla procesu powstawania państwa i budowania nowoczesnego polskiego narodu. Prowokuje też do ważnej refleksji: mimo wielu dramatycznych zdarzeń, jakie Polacy przeżyli po LISTOPADZIE 1918 roku - tragicznych lat wojny i okupacji, trudnej historii powojennej- udało się nam zbudować nowoczesne państwo, o dobrej międzynarodowej pozycji i rosnącym dobrobycie.