popielata linia pozioma

grafika niech żyją wakacje życzenia radosne dzieci plaża slońce

 

 

kadr z filmu

W minionym tygodniu informatyk - p.Tomasz Bieńkowski - zorganizował dla kl.VIII pokaz filmu pt. "Panna opętana", wykorzystując jego dostępność w serwisie TVP VOD. To biograficzna opowieść o młodości Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki Powstania Styczniowego, córki rosyjskiego oficera i polskiej szlachcianki. Dziewczyna odrzuca narzucane jej przez ojca i brata prawosławie oraz rosyjską drogę przyszłości Polaków. Wybiera polskość i katolicyzm. Potępia zaborczą politykę cara wobec narodu polskiego. Pragnie powrotu Ojczyzny na mapę Europy.

Emisja tego filmu zakończyła realizację projektu "Powstanie Styczniowe na kartach historii i na ekranie". Warto wspomnieć, że wcześniej młodzi obejrzeli dwa ważne dzieła polskiej kinematografii osadzone w przestrzeni Powstania. Były to : "Szwadron" Juliusza Machulskiego oraz "Powstaniec 1863" Tadeusza Syki. Pokazy zorganizowało Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Poprzedziły je prelekcje filmoznawcy - polonisty Wydziału Humanistycznego UMK - oraz wykład historyka również z UMK. Zarówno obrazy filmowe, jak i wystąpienia naukowców były inspirujące dla widowni, którą obok młodzieży SP nr 31 stanowili uczniowie SP nr 4. Warto podkreślić ten skład widowni oraz rolę i rangę instytucji, stojących za realizacją ważnego przedsięwzięcia, bo po raz pierwszy w historii naszej placówki doszło do niezwykłej fuzji szkół oraz instytucji nauki i kultury. Cieszymy się z tego partnerstwa i wspólnej realizacji projektu historyczno-filmowego. Zaplanowana linia tematyczna oraz działania popularyzujące 160.rocznicę narodowego zrywu były z pewnością wartościowym i cennym doświadczeniem dla szkolnej młodzieży.

Więcej informacji: link.