popielata linia pozioma

Haller flaga napis

COVID-19 procedury bezpieczeństwa

pilsudski 2017

We wtorek 12 maja mija 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 31, każdego roku czcili jego pamięć. Pod pomnikiem Naczelnika Państwa i Honorowego Obywatela Torunia zbierała się szkolna społeczność, aby złożyć wiązanki kwiatów.
Niestety z powodu pandemii w tym roku tradycyjna uroczystość stała się niemożliwa do zrealizowania. Dlatego zamiast uroczystości pod pomnikiem wspominamy Marszałka na naszej stronie WWW.

Marszałek Józef Piłsudski to niezwykła postać naszej narodowej historii - mąż stanu, polityk, twórca Legionów, architekt niepodległości i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski, wszedł do panteonu bohaterów narodowych.

Jako Naczelny Wódz Wojska Polskiego, Józef Piłsudski zorganizował w 1919 roku zbrojny opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu. W czasie wojny polsko-rosyjskiej odniósł wiele zwycięstw, między innymi spektakularne w sierpniu 1920 roku w Bitwie Warszawskiej, rozstrzygającej o losach tej wojny i o niepodległości kraju. Bitwa przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”
Józef Piłsudski jest uważany za ojca polskiej niepodległości i jednego z największych Polaków XX wieku.
Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, obok matki.
Piłsudski tylko raz przebywał oficjalnie w Toruniu – w czerwcu 1921 r. Dwukrotnie gościł u nas prywatnie. Tytuł honorowego obywatela naszego miasta radni przyznali mu dwa dni po śmierci – 14 maja 1935 r.
W 85. rocznicę tego wydarzenia Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku serdecznie zaprasza na wspólne oglądanie przedwojennych filmów poświęconych upamiętnieniu śmierci Marszałka - link.