popielata linia pozioma

Microsoft dla edukacji

COVID-19 procedury bezpieczeństwa

logo bohateron głowa hełm napis

Zapraszamy Rodziców do udziału w akcji "KARTKA DLA POWSTAŃCA"

77 lat temu Warszawa walczyła o swoją wolność i honor. Trwało Powstanie Warszawskie-jedno z najważniejszych dla Polaków doświadczeń historycznych. Po prawie pięciu latach niemieckiej i radzieckiej okupacji, naznaczonych cierpieniem, zbrodniami, łapankami i głodem Polacy upomnieli się o swoją Ojczyznę.

Trwające 63 dni walki przyniosły dziesiątki tysięcy ofiar wśród powstańców i jeszcze liczniejsze ofiary wśród ludności cywilnej stolicy. Po zdławieniu Powstania Niemcy okrutnie obeszli się z warszawiakami. Ci, którzy przeżyli, trafili do obozów. Równie okrutnie okupant potraktował stolicę – metodycznie burzono i palono ocalałe budynki. Wiernie pokazują te dramatyczne sceny sławni reżyserzy: Roman Polański w swym wybitnym, oskarowym filmie pt. Pianista, Jan Komasa w filmie „ Miasto'44” oraz Andrzej Wajda w „Kanale”. W ciągu kilku tygodni wielkie, liczące prawie milion mieszkańców, miasto zamieniło się w gruzowisko. Warszawę zatopiono we krwi i dobito po kapitulacji. Polakom nakazano milczenie o Powstaniu i jego żołnierzach. Ale wbrew życzeniom polityków dzieje bohaterskiego miasta i jego POWSTAŃCÓW potoczyły się inaczej. Pamięć przetrwała. Przetrwał też podziw dla ofiar uczestników walk, ich heroizmu oraz miłości do swego miasta i Ojczyzny. Od 1994 roku systematycznie każdego 1 sierpnia spotykają się na warszawskich Powązkach przy mogiłach POWSTAŃCÓW ich towarzysze broni. Jest ich coraz mniej. Tym bardziej trzeba się spieszyć.

Zostało jeszcze kilkanaście dni, aby złożyć hołd tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Jak to zrobić? Można wziąć udział w akcji BohaterON - włącz historię.

Szczegóły akcji można poznać na stronie https://bohateron.pl . W tegorocznej edycji wysyłanie kartek odbywa się po raz drugi odpłatnie i online.
Zapraszam serdecznie RODZICÓW naszych uczniów do udziału w tej wyjątkowej akcji.